Šokolaadi mustrikiled

Suhkrukunsti saabusid uudistootena müügile šokolaadi mustrikiled, mida on lihtne kasutada ning mille abil saab maiustustele omanäolise ja piduliku ilme anda.

Tegemist on pehmete kilelehtedega, mida on töödeldud kakaovõiga ja millele on toiduvärvide abil prinditud muster. Neid saab kasutada igat värvi šokolaadiga. Heledamad mustrid jäävad ilusamad tumedal šokolaadil, tumedamad mustrid jällegi heledal pinnal. Suhkrukunstis müügil olevad lehed on 25×40 cm suurused ja neid saab ise lõigata sobivasse mõõtu. Alljärgnevalt leiad kasutusjuhendi ja mõned ideed.

Kasutamiseks vajad:

- meelepärase mustriga kile(sid)
- küpsetuspaberit, alumiiniumfooliumit või silikoonalust
- spaatlit
- kuvertüüri, šokolaadi või Wilton Candy Melts nööpe
- soovi korral läikespreid

Kuvertüür ehk glasuurimisšokolaad ei vaja eelnevat tempereerimist ja on koheselt valmis kasutamiseks. Enamasti nööpidena müüdav toode jääb peale tahkumist kenasti läikima. Tavaline šokolaad tuleks sarnase läike saavutamiseks eelnevalt tempereerida, mille õnnestumiseks on vajalik suhkrutermomeeter. Alternatiivina võib kasutada tavalist šokolaadi ning valmis maiustus üle piserdada läikespreiga. Candy Melts nööbid on sarnased kuvertüürile, kuid sisaldavad kakaovõi asemel taimseid õlisid.

Tordi kaunistamine

Mustrilise šokolaadiga võid katta nii terve tordi kui ka ainult ääred. Meie otsustasime tordi üleni šokolaadi sisse peita.

1. Mõõda ära tordi kõrgus ja ümbermõõt. Juhul, kui soovid tordi katta puuviljade või muu kõrgema kattega, arvesta ka seda. Ümbermõõdule lisa paar-kolm sentimeetrit, et ei peaks kilet otsast otsani šokolaadiga katma.
Lõika mustrikilest välja vajalike mõõtudega tükk. Kui tordi ümbermõõt on suurem kui 40 cm, lõika välja mitu ühekõrgust riba ning kinnita liitekoht teibiga kile siledal poolel.

2. Aseta kile (mustrikiht pealpool) küpsetuspaberile või fooliumile.  Sulata šokolaad mikrouunis või veevannil. Viimase puhul jälgi hoolega, et šokolaadi hulka ei satuks piisakestki vett ega veeauru – see muudab šokolaadi kasutuskõlbmatuks. Kalla sulanud segu mustrikilele ja määri spaatli abil ühtlaselt laiali. Lase šokolaadil pisut taheneda (ca 6-10 minutit), kuid ära jäta liiga kauaks seisma. Muidu võib šokolaad tordile tõstes pragunema hakata.

3. Libista spaatliga kile alt läbi, et puhastada ääred üleliigsest šokolaadist. Tõsta mustrikile üles ja pane kiiresti tordile ümber. Jälgi, et šokolaad haakuks igalt poolt kreemi külge (tupsuta pisut sõrmedega). Kinnita liitekoht teibiga. Tõsta tort külmkappi ja lase šokolaadil täielikult kõveneda (vähemalt pool tundi).

4. Eemalda kile. Juhul, kui soovid tordi üleni mustrilise šokolaadiga katta, pead valmistama ka “kaane”. Selleks lõika mustrikilest välja neljakandiline tordi läbimõõdust pisut suurem tükk. Kata kile sulatatud šokolaadiga ja lase pisut taheneda. Seejärel lõika tordiringi, lahtikäiva vormi või noa abil välja õiges mõõdus ring. Hoia külmkapis kuni täieliku tahenemiseni. Seejärel eemalda kile ja tõsta valmis “kaas” tordile.

5. Pritsi tordi ääred tähekujulise tüllega ja lisa soovi korral muidki kaunistusi. Ongi valmis!

Küpsised

1. Lõika mustrikilest välja küpsisest pisut suuremad ruudud. Kasta küpsised ükshaaval sulatatud šokolaadi ja lase üleliigsel kogusel ära valguda.


2. Tõsta kileleht küpsisele muster allpool ja tupsuta sõrmega õrnalt, kuni õhumullid on kadunud ja kogu kile on šokolaadi külge haakunud.


3. Lase seista või aseta mõneks ajaks külmkappi. Eemalda kile.
4. Alternatiivina võid teha nii: kalla šokolaad mustrikilele ja aseta hetkeks külmikusse (kuni šokolaad pole enam kleepuv, aga mitte veel kõva). Mõõda ära küpsise läbimõõt ja lõika sama suuruse küpsisevormiga välja šokolaadiketas. Lase külmikus täielikult hanguda ja aseta seejärel küpsisele. Liimimiseks kasuta sulatatud šokolaadi.

Kaunistused

1. Kalla šokolaad mustrikilele ja aseta korraks külmikusse. Õige konsistentsiga šokolaad ei kleepu enam, aga on veel piisavalt elastne. Kui šokolaad jõuab liigselt tahkestuda, hakkab see lõikamisel pragunema ja murduma.
2. Ühetasaste kaunistuste tegemiseks lõika noa või küpsisevormide abil välja soovitud kujundid: nt pressi ümmarguse küpsisevormiga ring ja  selle seest omakorda väiksema vormiga ring. Saad auguga kettad, mis sobivad magustoitude kaunistamiseks. Jäta kaunistused toatemperatuurile tahenema või kiirenda protsessi külmkapis. Kui kaunistused on täiesti kõvad, eemalda mustrikile.


3. Kui soovid krusse, laineid vm sarnaseid kaunistusi, lõika mustrikilest välja väiksemad tükid. Kui šokolaad on kilele asetades kergelt tahenenud, keera kile soovitud asendisse. Lase täielikult kõvastuda ja eemalda ettevaatlikult kile.
4. Ebakorrapäraste kujundite saamiseks lase mustrikilele kallatud šokolaadil täielikult taheneda ja eemalda kile. Murra šokolaadist tükke ja aseta tordile, muffinile või muule maiustusele.

PS! Muster kandub üle kuumuse mõjul, seega kasuta parima tulemuse saamiseks alati äsja sulatatud šokolaadi. Jahtunud šokolaad ei pruugi anda soovitud tulemust.

PS! Mustrikilesid saab kasutada ka suhkrumassil. Sellest aga juba eraldi juhendis.

Head katsetamist!

2 kommentaari

  • Tere Kätlin!

    Muster läheb laiali juhul, kui šokolaadi silumiseks kasutatav nuga, spaatel vm vahend puudutab mustrikile pinda. Soovitame šokolaadi kallates katta sellega suurema osa kile pinnast, nii et tasandamiseks oleks vaja vaid üks kord üle šokolaadi tõmmata (ühtepidi, mitte edasi-tagasi liigutustega). Jälgige, et šokolaadi oleks suhteliselt paks kiht (kui on liiga vähe šokolaadi, on eriti lihtne mustrit kraapida). Kas teisel korral lasite enne kile eemaldamist šokolaadil täielikult taheneda? Tihti on põhjuseks see, et kile eemaldatakse liiga vara. Veendumaks, et kile saab edukalt eemaldatud, piiluge kõigepealt ühest servast, kas muster on täielikult haakunud. Kui osa mustrist jääb endiselt kile külge, laske šokolaadil veel mõni aeg taheneda.
    Loodetavasti on nendest näpunäidetest abi. Kui tegite täpselt nii, siis andke teada… mõtleme edasi.

  • Olen paar korda šokolaadi mustrikilesid proovinud kasutada, aga minul ei õnnestunud hästi. Šokolaadi mustrikilele kallates/määrides kippus muster sulama/laiali minema. Arvasin, et ehk oli šokolaad liialt kuum. Teist korda proovides lasin šokolaadil hetke jahtuda ja kallasin siis mustrikilele, aga siis ca pool pildist ei jäänud üldse šokolaadi külge. :( On teil mõni idee pakkuda, mida/kuidas veel proovida?